Kako ukrepati v primeru zlorabe intelektualne lastnine? Vse je odvisno od tega, ali smo pravočasno poskrbeli za ustrezno zaščito ali ne. Če nismo, bo težko učinkovito ukrepati. Tudi, če smo, pa ugoden razplet zadeve ni samoumeven.
Intelektualna lastnina, ki ni posebej zaščitena, je izpostavljena različnim možnostim zlorabe, pri katerih ne moremo ukrepati. Če recimo simboli podjetja ali njihove ponudbe niso registrirani kot blagovna znamka, jih lahko uporabijo tudi konkurenčna podjetja. V tem primeru pogosto ne moremo storiti prav ničesar, pravzaprav lahko konkurenca te znake sama registrira in se znajdemo celo v prekršku. Takšne primere se sicer obravnava individualno in rezultati sporov so različni. Vsekakor pa veliko tvegamo, če poslujemo brez ustrezne zaščite intelektualne lastnine.
Recimo, da smo intelektualno lastnino ustrezno zaščitili. Še vedno lahko pride do zlorabe – tudi registrirana blagovna znamka je namreč dostopna konkurentom, ki se lahko s temi znaki na različne načine okoristijo. Obstajajo seveda še mnoge druge možnosti za zlorabo intelektualne lastnine, izrazit primer je recimo še kršitev patenta. Kako ukrepati v takšnih primerih?
Najprej je treba zlorabo ugotoviti, kar je že lahko težava. Kršitev patenta je lahko zelo neopazna, prav tako isto velja za zlorabe znamk in drugih zaščitenih vsebin. Nad zaščiteno intelektualno lastnino se ne izvaja poseben nadzor, temveč mora za to poskrbeti vsak imetnik sam. Redno moramo torej spremljati, ali je morda naša blagovna znamka kje uporabljena na nedovoljen način, ali pa konkurenca morda v svoji proizvodnji izvaja kršitev patenta.
V primeru, da kršitev zaznamo, lahko na podlagi zaščite ustrezno ukrepamo. To je spet odvisno od primera, lahko da bo šlo za civilno tožbo, lahko pridejo v poštev kazenski ukrepi ali določeni upravni ukrepi. Od teh postopkov so odvisne tudi posledice kršitev patenta, blagovne znamke ali drugih vsebin, gotovo pa lahko zahtevamo vsaj prenehanje kršitev in ustrezno odškodnino.